Investovanie 1 – ako štvrtý Kiyosakiho kvadrant

Kiyosaki rozdelil príjmy do štyroch hlavných špecifických oblastí. Jednou z nich je aj investovanie.

Podľa Wikipédie je “Investícia alebo investovanie v najbežnejšom ponímaní použitie finančných zdrojov, najmä dlhodobejšie a najmä s cieľom dosiahnuť výnos/zisk”.

My uvažujeme o investícii, alebo resp. o investovaní ako o spôsobe dosahovania pasívneho príjmu. Pasívny príjem je taký príjem, pre ktorý nemusíte vynaložiť žiadnu námahu a predsa neustále priteká a v lepšom prípade sa zväčšuje.

Pasívny príjem je najideálnejšou formou príjmu, pretože pasívnych príjmov môžete mať nekonečne veľa, zatiaľ čo aktívnych príjmov môžete mať len toľko, koľko máte času a energie. Napríklad ak sprostredkúvate predaj bytov za províziu, môžete ich sprostredkovať len isté množstvo a to najmä v závislosti na čase strávenom pri hľadaní nových bytov a pri hľadaní záujemcov o kúpu, prezentáciou bytov a ich predajom. Naopak, ak vlastníte byt, za ideálnych podmienok sa oň starajú nájomníci a vám len vyplácajú nájomné, ktoré musíte samozrejme na konci roka zdaniť.  Naschvál píšem “za ideálnych podmienok”, lebo na Slovensku sú podmienky, a najmä legislatívne, nie príliš naklonené prenajímateľom bytov a prenajímatelia často ťahajú pri súdnych sporoch s neplatičmi za tenší koniec. Ale každé investovanie má isté riziko a toto je jedno z nich.

Poďme však späť. Nie každý má státisíce eur, aby si mohol kúpiť niekoľko bytov na prenajímanie za účelom dosahovania pasívneho príjmu.

Zdroj pasívneho príjmu z investícií (a jedno akej) v budúcnosti, musí byť tvorený postupným investovaním a zväčšovaním istiny (nasporenej a investovanej sumy), ktorá nám prináša tento príjem.

Ľahšie sa nasporí 6.000,-EUR za 5 rokov ako za 5 mesiacov.
Ak by ste sporili mesačne po 100,-EUR, tak za 5 rokov by ste mali 6.000,-EUR, ak by ste však chceli túto sumu nasporiť za 5 mesiacov, museli by ste si mesačne odložiť 1.200,-EUR. Môžete si mesačne odložiť túto sumu? A teraz chrobák do hlavy….Ak si viete mesačne usporiť 1.200,-EUR, koľko by ste mali nasporené za 5 rokov? (72.000,-EUR!) Viete si mesačne usporiť 1.200,-EUR, robíte už viac ako 5 rokov a predsa nemáte nasporenú túto sumu? Niekde ste doteraz robili chybu. (Takýmto chybám sa na našich seminároch snažíme vyhýbať)

Čiže jednoducho povedané, treba si sporiť pravidelne. Ako povedal Kiyosaki: Zaplaťte najskôr sebe! Neznamená, že máte ísť najskôr na dovolenku a až potom zaplatiť nájomné alebo hypotéku, ale najskôr si treba vyčleniť istý finančný obnos (napr. ja si každý mesiac vyčlením isté percento z príjmu – a je mi jedno, či zarobím v tom mesiaci viac alebo menej. Vždy je to rovnaké percento – pozor, nie suma!), ktorý bude VŽDY investovaný a ktorého sa nedotknete ani keby ste si chceli kúpiť nové auto, ísť na zaslúženú dovolenku alebo zaplatiť niečo iné. Ide o peniaze, ktoré investujete v prvom rade do vašej budúcnosti. Ak by ste si peniaze vzali, oklamali by ste hlavne sami seba. Ochudobni by ste sa ani nie tak o tú sumu, ktorú by ste si vopred vzali, ale aj o úroky za najbližších 5, 10 alebo 20 rokov.