Úspech – odhodlanie a zotrvanie

V článku Vystúpte zo “Zóny pohodlia” sme sa pozreli na pasívne nazeranie na úspech.

Ak ste po jeho prečítaní aspoň trošku namotivovaní, to je dobre. Samotná motivácia ovšem nestačí. Treba vyvinúť istú akciu, treba s tým niečo robiť.

Áno, viem, začiatok je ťažký. Na začiatku je všetko najťažšie. Chcete niečo na sebe zmeniť, ovšem okolie je už navyknuté na staré JA. Vášmu blízkemu okoliu akoby viac vyhovovalo, ak sa nezmeníte (opäť sa dostávame do zóny pohodlia). Kamaráti Vás aj naďalej volajú dobré pivko hoci Vy začínate chudnúť, večer stále dávajú dobré filmy aj keď Vy sa máte na pláne vzdelávať, unavení z práce sa máte trmácať do fitness centra,…

Najťažšie je začať. Zmeniť zabehnuté návyky, naučiť sa nové, vyprofilovať si cestu, ktorou sa poberiete.

Najlepšie to pochopíte na príklade veterána (starého auta) na kľuku. Hoci som ich fanúšikom, najväčšie napätie je vždy pri štarte. Každý veterán sa štartuje trošku inak, treba inú rýchlosť otočenia kľuky, iný oblúk, iné podmienky a nastavenia. Avšak ak ho už nastavíte a naštartujete, motor začne bežať. Najviac problémov, resp. najproblematickejšie je naštartovanie. Jazda je oveľa jednoduchšia (tým netvrdím, že je úplne jednoduchá). Tak isto je to aj s úspechom. Na začiatku potrebujeme veľa odhodlania pre zmeny, pre naštartovanie procesov, ktoré nás dovedú do úspechu. Veľa ľudí odradí prvotný neúspech, prvé “zádrhely” a prekážky, prvé potreby zmien v ich živote.

Udržanie tohoto “naštartovaného” stavu si už nevyžaduje toľko energie a úsilia. Avšak aj tu sú úskalia zotrvania. Zotrvania mimo našej “zóny pohodlia”. Ak zotrváme, úspechy sa postupne dostavia. Nebude to okamžite, na niektoré treba čakať týždne, na iné mesiace alebo aj roky. Rozbehnutý motor sa oveľa ľahšie udrží v chode ako ho opäť štartovať.

Opätovný štart častokrát už ľudia vzdajú. Zlyhali pri prvom pokuse, nedotiahli to do konca. Veď predsa vynaložili energiu, zmenili sa, začali na sebe pracovať. To áno, ale nevydržali. Dokedy? Neustále. Ide o nikdy sa nekončiaci proces. Aj ak niekto pevnou vôľou a diétou schudne, celý čas, kým je chudý, si musí dávať pozor, aby sa svojou neopatrnosťou nedostal do starých návykov, do svojej “zóny pohodlia” a nespadol späť k prejedaniu sa a pasívnemu životu.

A preto úspech dosiahnete nielen pevným odhodlaním, ale aj zotrvaním v tomto procese.