Kto nič neurobí, ten nič nepokazí. Naozaj tomu veríte?
Máte dojem, že ste zostali na “mŕtvom” bode, že stagnujete, alebo nebodaj, že to ide s Vami “dolu kopcom”? Zarábate menej, ako by ste naozaj chceli, neviete schudnúť, alebo neviete prestať s nejakým zlozvykom (fajčenie, obhrýzanie nechtov,…)?
Robíte niečo pre to, aby tomu tak nebolo?
Dám Vám príklad. Špičkový mladý IT-technik zarába nadštandardný plat. Je vo svojom odbore profesionálom, je úspešný. Jeho široké znalosti mu dávajú možnosť vybrať si spoločnosť, pre ktorú bude pracovať, firmy sa predháňajú ktorá mu dá viac peňazí a benefitov, len aby si ho získali. To, že je úspešný, zdvíha jeho sebavedomie a preto nemá problém nadviazať známosti s peknými ženami. Ženy sú rady v spoločnosti úspešného muža, ktorý ich vie zabezpečiť. Je úspešným nielen v práci a podnikaní, ale aj v získavaní si žien. Úspech sa mu páči (komu by sa nepáčil?). Bez toho, aby si musel brať úver, si kúpi krásny byt s výhľadom, pozýva doň krásne ženy, organizuje večierky, všetko platí. Veď na to má. Povie si, takýto život je fajn. Začne hýriť pravidelne. Stretáva sa s rovnako naladenými kamarátmi a ženami, organizuje večierky, chodí na výlety. Prestáva sledovať novinky, prestáva sa po večeroch vzdelávať. Načo? Veď je úspešný! On už nemusí! Takto to ide možno 5 rokov. V práci začína mať problém pri novších programoch. Všetko mu trvá dlhšie. To si večer doštudujem, povie si. No večer má opäť rozplánovaný s krásnou ženou, a tak štúdium odkladá. Tento kolotoč ho dostáva postupne, bez toho aby si to stihol na začiatku hneď uvedomiť, do pozície už nie “špičkového”, ale už len na úroveň priemerného IT-technika. Firmy mu už nechcú platiť tak veľa. Je pomalý, nezvláda všetky úkony sám, potrebuje rady od iných. Keďže mu firmy už toľko neplatia, nemá na to, aby každý večer hýril, nemá na drahé dovolenky. Utieka sa postupne k lacnejšiemu typu zábavy. Alkohol zostáva, priatelia sa menia, niektorí odchádzajú, noví prichádzajú. Postupne sa mu míňajú peniaze na bankovom účte. Začína prepadať depresii. Depresívny človek v práci podáva ešte slabší výkon a z priemerného sa stáva podpriemerný IT-technik. Prestáva o seba dbať. Ubehne ďalších päť rokov. Neustále akcie, alkohol a vysokokalorická strava v podobe rôznych chipsov, pizze a iných dobrôt, ktorými zajedá žiaľ depresie a neúspech, spôsobujú, že už nie je až tak fyzicky atraktívny. O neatraktívneho, depresívneho muža s malým príjmom nemajú ženy záujem. On to vidí a ešte viac sa uzatvára do seba a depresie si kompenzuje alkoholom a prejedaním sa.
Týmto netvrdím, že zábava je zlá, ovšem je potrebné si stanoviť jasné pravidlá. Treba vystúpiť zo zóny pohodlia. Svet okolo nás sa mení. Ak niečo neurobíme, nezmeníme sa, ovšem vzhľadom k meniacemu sa okoliu nebudeme stagnovať, ale naopak – budeme upadať, degradovať. Chcete si Váš príjem udržať? Musíte vyvinúť isté úsilie, vzdelávať sa, trénovať, praktikovať. Ale ak chcete, aby Váš príjem rástol, úsilia musíte vynaložiť oveľa viac. Musíte predbehnúť meniace sa procesy okolo Vás. Ak ste napríklad IT-technik a viete, že sa do praxe dostal nový program, ktorý potenciálne môžu chcieť využívať Vaši klienti, nečakajte s jeho štúdiom kým Vás klienti oslovia, naštudujte si ho vopred a oslovte ich Vy. Osloviť môžete aj iných, potenciálnych klientov. Nemusí to byť len v IT-obore, môžete byť kuchár, manažér, daňový poradca,…Vidíte ten rozdiel?
Zóna pohodlia je fajn. Máme ju radi. Vynaložili sme isté úsilie, nasadli na vlak a už sa len vezieme. Ak však chcete dosiahnuť niečo nadpriemerné – nadpriemerný plat, ocenenie, uznanie, prestíž, krásnu vysnívanú postavu nesmiete sa chovať ako priemerný človek, ustrnutý vo svojej zóne pohodlia. Áno, ja viem, že je ťažké uprednostniť štúdium doma pred pivkom vonku s kamarátmi, alebo dať prednosť jogurtu s otrubami a cvičeniu pred akciou s pečenými bravčovými kolenami a alkoholom. Ale výsledok sa dostaví. Stačí vydržať.
Pokračovanie vám ponúkam v článku Úspech – odhodlanie a zotrvanie.