Druhý dôchodkový pilier – vystúpiť alebo zostať?

V súvislosti s dôchodkom evidujeme na Slovensku tri dôchodkové piliere. Prvý pilier je solidárnym pilierom a je spravovaný Sociálnou poisťovňou, druhý pilier predstavuje individuálne sporenie, na Slovensku bol zavedený v roku 2004 a je spravovaný správcovskými dôchodkovými spoločnosťami a tretí pilier predstavuje pripoistenie alebo dobrovoľné prispievanie prostredníctvom správcovských dôchodkových spoločností alebo komerčných poisťovní.

Sociálna poisťovňa opäť útočí na našu nerozhodnosť pri dôchodkovom sporení prostredníctvom druhého piliera. Znova rozposlala milióny letákov a informačných listov všetkým občanom v aktívnom veku. Snaha Sociálnej poisťovne a teda aj štátnych zástupcov je jednoznačná. Treba priliať ďalšie finančné prostriedky na prerozdelenie pre dôchodcov v aktuálnom čase aj do budúcnosti.

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne pribudlo na Slovensku za posledných 10 rokov až 137-tisíc dôchodcov. Znamená to, že na jedného dôchodcu do štátnej kasy prispieva 1,7 pracujúcich. Tento “nepomer” sa má v roku 2040 vyrovnať, čiže na jedného dôchodcu bude pracovať jeden aktívny občan.

A teraz otázka na zamyslenie…. Koľko asi bude (môcť) v roku 2040 odvádzať pracujúci človek, aby uživil jedného dôchodcu?

Človek v aktívnom veku sa môže rozhodnúť, či v druhom pilieri – Starobnom dôchodkovom sporení zostane, alebo z neho vystúpi a doteraz nasporené peniaze presunie do prvého piliera. Inak povedané, či si zostane sporiť na časť svojho dôchodku sám prostredníctvom aktívnej správy správcovskej dôchodkovej spoločnosti, alebo nasporené peniaze “daruje” do prvého, solidárneho piliera, kde sa prerozdelia medzi všetkých dôchodcov.

Ak máte menej ako 40 rokov, treba si zvážiť, aký bol váš doterajší príjem, ako plánujete zarábať v budúcnosti, či vás neohrozí váš zdravotný stav, poprípade iné prekážky vo vašom zárobku. U každého je uvedené individuálne a každý sa musí sám rozhodnúť, ako nakladať s jeho príspevkami na dôchodok.

V každom prípade však musím spomenúť, že dôchodok z druhého piliera máte garantovaný 7 rokov ale jeho vyplácanie je doživotné, čiže ak by ste predčasne zomreli buď pred začatím poberania starobného dôchodku alebo do 7 rokov od začatia jeho poberania, vaši určení poberatelia dostanú vyplatenú časť vášho dôchodku.

…. a ponuku Sociálnej poisťovne berte triezvo a s rezervou. Oni nám podmienky ohľadom dôchodkového sporenia isto ešte v najbližších rokoch upravia  😉

2 thoughts on “Druhý dôchodkový pilier – vystúpiť alebo zostať?

  1. Tiež súhlasím s tým, že radšej budem šporiť svoje peniaze a dostanem aspoň niečo, ako prispievať na tých, ktorí k poriadnej práci ani neprivoňali.

  2. Dochodkovy system ma strasne vela premennych, ktore treba vziat do uvahy.Tento rok doslo na lamanie chleba a nastal problem, vela ludi ostali sklamanych- Kazdy pripad by sa mal riesit individualne . V kazdom pripade je vhodne opatrenie, ak sa znovu otvori II. pilier na tie tri mesiace, aby si ludia mohli premysliet ci sa im to oplati alebo nie.

Comments are closed.