Poznáte výrok “Samochvála smrdí“? Chváliť sa úspechom smrdí. Ale kto Vás pochváli, ak nie Vy sami? Naozaj očakávate, že Vás budú neustále chváliť kolegovia, nadriadení, priatelia alebo rodina?
Iste sú Vám známe situácie, keď pochválený reaguje záporne spôsobom “Áale veď to ani nič nebolo.”, “Nestojí to za reč!”, “Nepreháňaj”. Možno ho pochvália ešte zopár krát, ale v konečnom dôsledku nikto nechce chváliť, niečo čo “nestojí za reč”, alebo “preháňať”. A preto druhý krát sa nad dobre vykonanou úlohou jednoducho povznesie. Je spravená dobre? Je! Tak čo.
Tieto vzorce správania sú vám vštepované už od detstva.
Pochváliť sa vlastnou dobre odvedenou prácou je zlé…
Samochvála vlastného úspechu smrdí…
Poznáte to?
Už od detstva počúvate samé príkazy a zákazy. “Nejedz to!”, “Vypľuj to!”, “Nechytaj to!”, “Nehrb sa!”, “Nelez tam!”….. A keď to splníte, nasleduje pochvala, alebo odmena. “Môžeš ísť pozerať televízor”, “Môžeš sa ísť von hrať s kamarátmi”,…..
Keď dospejete, vaši rodičia (zväčša veľakrát len preto, že už nie sú vo vašej bezprostrednej blízkosti :-)) vám už nič nezakazujú, ale ste takí navyknutí na zákazy, ich vyhodnocovanie a následné odmeny alebo tresty, že si ich dávate sami. Ani si to neuvedomujete a trescete sa sami.
Nesplnil som to alebo ono? Nie? Tak si dám trest! (“Neuspel som na pohovore?”, “Nestihol som odovzdať projekt?”, “Nestihol som opraviť ….niečo?”,…)
Negativizmus, negativizmus, negativizmus.
Sme ním nasycovaní neustále.
A práve preto by ste sa mali pochváliť. Dobre a rýchlo ste zvládli úlohu? Pochváľte sa! Premohli ste sa ísť do fitness centra a “makali” ste tam celú hodinu, alebo aj dlhšie? Pochváľte sa! Podarilo sa Vám predať Vašu službu alebo výrobok? Pochváľte sa! Napísali ste dobrý mail? Pochváľte sa! Dosiahli ste akýkoľvek, hoci aj malý úspech? Pochváľte sa!
Nemusíte si klopať po ramene a pozerať sa pri tom do zrkadla, stačí ak si v duchu alebo potichu poviete: Som dobrý! Zvládol som to! Som taký šikovný! Perfektne som to odprezentoval! Ja som to ale úspešne zvládol!…
Vaša myseľ potrebuje prebytok pozitívnych myšlienok nad negatívnymi (minimálne nech sú aspoň v rovnováhe). Ak dostáva pozitívne podnety, ste pozitívne naladený, motivovanejší, otvorený novým možnostiam a príležitostiam, no a v konečnom dôsledku aj úspešnejší a viete sa lepšie presadiť.
Veď ako často vidíte úspešných ľudí, hovoriť o svojich neúspechoch (ak aj o nich hovoria, tak len pre to, aby vyzdvihli ako sa z nich poučili a aké pozitíva im priniesli)? Úspešní ľudia sa prezentujú svojimi úspechmi.
A na druhej strane – ako často vídate neúspešných ľudí ako sa na každom kroku na niečo sťažujú? Stále! (Neúspech je deprimujúci.)
Zamyslite sa nad tým.
Predstavte si, že si predajca, ktorému ponúkli obchodovanie s veľkým klientom stále hovorí: “To nedokážem. Na to nemám. Určite tu je niekto iný, kto to vie lepšie….” Nakoniec to vzdá a posunie túto lukratívnu ponuku kolegovi – veď aj tak by to nezvládol…
A vidíte? Tu práve prišiel o príležitosť, o možnosť posunúť sa, niečo dokázať, dosiahnuť úspech a niečo nové sa naučiť.
Henry Ford povedal: Ak si myslíš, že to nedokážeš, máš pravdepodobne pravdu. Ak si myslíš, že to dokážeš, máš pravdepodobne tiež pravdu.
Preto myslite pozitívne, chváľte sa a zdolávajte nové výzvy.